Vizsgálataink

  • Egésztest PET-CT vizsgálatok
  • Agyi PET-CT vizsgálatok

Metabolikus képalkotás: a pozitron emissziós tomográfia (PET)

A PET néhány évtizedes múlttal rendelkező diagnosztikai eljárás, amely a legtöbb rosszindulatú daganatos megbetegedés, illetve gyulladásos betegség gyors, pontos és biztonságos vizsgálatát teszi lehetővé. A PET kamera az emberi test szöveteinek, szerveinek működéséről alkot képet, ezáltal mintegy feltérképezni az emberi szervezetben zajló kóros folyamatokat. PET diagnosztikát elsősorban a rosszindulatú daganatos megbetegedések korai felismerésére, súlyosságának meghatározására, valamint az alkalmazott kezelés eredményességének lemérésére alkalmazzák. A PET vizsgálat jelentősen javítja a diagnosztikai pontosságot, ami a betegek több mint egyharmadánál vezethet a kezelési terv megváltoztatásához.

A PET/CT vizsgálat lényege

A legkorszerűbb PET diagnosztikai eszközökben ma már egyetlen kombinált képalkotó rendszerbe építik a PET és a CT kamerát, ezt nevezzük PET/CT-nek. A PET/CT berendezések – egyesítve az egyes részegységek előnyös tulajdonságait – egy vizsgálat során nyújtanak anatómiai és funkcionális információkat a betegekről.

A PET vizsgálathoz a beteg kis mennyiségű radioaktív izotóppal jelzett anyagot (leggyakrabban glükóz molekulát – 18F-FDG) kap intravénás injekció formájában. Ennek a nyomjelző anyagnak, a sejtek anyagcsere intenzitásától függő, testen belüli eloszlását képezzük le a PET kamera segítségével.

A CT vizsgálat egy radiológiai vizsgálómódszer, melynek során külső röntgensugár alkalmazásával a szövetek eltérő sugárelnyelése révén nyerünk képet a szervekről.

A PET-vizsgálat teljesen fájdalmatlan. A PET leképezéshez szükséges optimális radiofarmakon mennyiséget személyre szabottan, BMI érték kalkulálást követően injektáljuk, melynek effektív dózisa 250 MBq aktivitású 18F-FDG felhasználása esetén 4-7 mSv. Az alkalmazott jelzőanyaggal kapcsolatban allergiás reakciót nem írtak le a szakirodalomban. Az ezt megelőző natív (intravénás kontrasztanyag nélkül készült) alacsony dózisú CT-leképezés sugárterhelése 2-6 mSv.

  • Agyi vérátfolyás SPECT vizsgálata
  • Csont- és ízületi szcintigráfia
  • Máj, epeutak vizsgálata
  • Nyirokcsomó-nyirokút szcintigráfia
  • Pajzsmirigy szcintigráfia
  • Szívizom szcintigráfia
  • Ventillációs-, perfúziós tüdőszcintigráfia
  • Vese szcintigráfia
Az izotópos vizsgálatok során az izotóppal jelzett anyagot leggyakrabban vénásan (esetleg szájon át, vagy belélegezve) juttatjuk a beteg szervezetébe. A vizsgálat típusától függően olyan anyagot választunk, amely a kérdéses szervben kötődik meg, illetve választódik ki. A szerv élettani működésétől függően szükség lehet hosszabb-rövidebb várakozásra az injekciót követően, mielőtt a felvételeket elkészítenénk. Azonban vannak olyan vizsgálataink is, amelyeknél a felvételeket csak több nappal később lehet elkészíteni.
 
A felvételek elkészítési ideje nem egységes, vannak rövidebb és hosszabb vizsgálatok is, így a gyermekekkel, elesett betegekkel a kísérő szülő, phozzátartózó végig együtt lehet.
 
Előkészületek a vizsgálat napján
 
A vizsgálatok előjegyzéssel történnek. A bomló anyag miatt fontos, hogy a beteg pontosan érkezzen, mert késés esetén nem tudjuk elvégezni a vizsgálatot
 
A jelentkezéskor a beteg hozza magával: beutalóját, személyi igazolványát, TB-kártyáját, előző leleteit, zárójelentéseit!
 
A felesleges sugárterhelés elkerülése érdekében a vizsgált beteg lehetőleg ne hozza magával gyermekét a laboratóriumba!
 
A vizsgálatok többsége nem igényel semmilyen előkészítést (a beteg étkezhet, gyógyszereit beveheti, mint máskor).
 
Speciális előkészítést igénylő vizsgálatok:
 
  • a máj-epeúti rendszer izotópos vizsgálata- éhgyomri állapotban történik.
  • a csontvizsgálathoz- a beteg hozzon magával 1l folyadékot!
  • a tüdővizsgálatra- a beteg feltétlenül hozza magával a legutóbbi mellkas röntgen felvételét!
  • a vesevizsgálatnál- fontos, hogy a beteg sok folyadékot fogyasszon!
Vizsgálati kockázatok
 
A sugárzás diagnosztikai és terápiás hatásait már évtizedek óta használják az orvosi gyakorlatban. A vizsgálat alacsony sugárterheléssel jár, hasonlóan a röntgen-vizsgálatokhoz. A sugárterhelés körülbelül egy átlagos személy fél-másfél éves – a kozmikus sugárzásból és a természetes háttérsugárzásból adódó- sugárterhelésének felel meg. A kapott sugárdózis kb. 5-10%-a annak az egészségi szempontból biztonságosnak ítélt dózisnak, amit 1 év alatt egy sugárzó anyagokkal dolgozó orvos vagy asszisztens kaphat. A vizsgálatot követően a beteg nyugodtan mehet közösségbe és használhat mosdót, WC-t is anélkül, hogy ez másokra érdemi kockázatot jelentene. Amennyiben a páciensnek kérdése, problémája adódik a vizsgálattal kapcsolatban, a nukleáris medicina szakembereinkhez bizalommal fordulhat!
 
Mellékhatások
 
A radioaktív anyag, melyet kap, nem rendelkezik semmilyen mellékhatással. Allergiás tünetek nem szoktak előfordulni.
 
A vizsgálat után
 
A vizsgálatot követően a beteg ehet és ihat, mint máskor. A vizsgálat napján a terhes kismamákkal és a 16 éven aluli gyermekekkel való találkozást mindenképpen kerülni kell!
 
Eredmények
 
A vizsgálat eredményét legkésőbb három munkanap elteltével a kezelőorvosához, vagy páciensnek postázzuk. Amennyiben a beteg igényli, a vizsgálat eredményét nukleáris medicina szakorvosunkkal megbeszélheti.
 
Nőbetegeinknek
 
Nem ajánlott az izotópos vizsgálat elvégzése amennyiben a páciens terhes, vagy valószínűleg gyermeket vár. Kérjük, a vizsgálat előtt a beteg mindenképpen jelezze a kollégáinknak, hogyha állapotos vagy szoptat! Amennyiben a kezelőorvos ennek ismeretében is szükségesnek tartja a vizsgálatot, annak elvégzése nem ellenjavallt.
  • I-123/I-131 izotóppal végzett MIBG vizsgálat
  • Tc-99m Tektrotyd szcintigráfia
A SPECT vizsgálat egy nukleáris medicina vizsgálómódszer. A vizsgálat során radioaktív izotópot tartalmazó anyagot (radiofarmakont) juttatunk a páciens szervezetébe és a kibocsátott sugárzás detektálása révén jutunk információkhoz a vizsgált szervek működéséről.
 
A CT vizsgálat egy radiológiai vizsgálómódszer melynek során röntgensugár halad át a páciens testén és a különböző szervek eltérő sugárelnyelése révén nyerünk információt a vizsgált szervek alakjáról, szerkezetéről.
 
A két vizsgálómódszer együttes alkalmazásával mindkét vizsgálat előnyeit kiaknázhatjuk. Egyszerre nyerhetünk alaki és funkcionális információt a vizsgálandó szervekről.
 
Miért jobb a SPECT/CT, mint a külön elkészült SPECT és CT vizsgálat?
 
Ha SPECT/CT vizsgálatot végzünk, akkor a felvételek egymás után, a beteg változatlan testhelyzetében készülnek el, így térben illeszkednek egymáshoz. Ha a két vizsgálat külön készül el, akkor komoly számítógépes utómunkálatokat kell végezni a SPECT és CT felvételeken, hogy azok lehetőség szerint egymással összhangba kerüljenek és még így sem garantálható a megfelelő eredmény.
 
A kombinált (szakszóval: képfúziós) vizsgálat segítségével pontosabban meghatározható a radiofarmakont dúsító eltérés helye.
 
A CT vizsgálat során csak olyan elváltozások jelennek meg, melyek már szerkezeti átalakulást okoznak az adott szervben, míg a SPECT vizsgálat a megváltozott működést jeleníti meg, ami még nem feltétlenül jár szerkezeti eltéréssel, így az elváltozás hamarabb felfedezhető
 
A páciensnek nem szükséges a két vizsgálatra külön időpontban megjelennie, ezzel időt és pénzt (pl. utazási költség) takarít meg.
 
Hol alkalmazzuk leggyakrabban a SPECT/CT vizsgálatot?
 
Csonteltérések vizsgálata során: A csontszcintigráfia megmutatja, hol van a csontrendszerben megváltozott anyagcseréjű csontszövet, a CT vizsgálat segítségével látható ennek a területnek a szerkezete, felépítése, így elkülöníthetjük pl. a daganat áttétet a régebbi töréstől vagy degeneratív károsodástól.
 
Onkológiai vizsgálatoknál: Pontosan meghatározható a daganat kiterjedése, átterjedése a környező szervekre, az áttétek helye. Ismert daganatos beteg követése esetén a működésbeli változás megjelenítése miatt hamarabb felismerhetőek az esetleges újonnan megjelent áttétek.
 
A SPECT-CT vizsgálatok alkalmazási területei:
 
Minden egésztest-leképezésnél: MIBI-, Ga-citrát, LeucoScint, I-131, TlCl, In-Octreotid v., I-123 v 99mTc Tektrotyd. I-131 MIBG, teljes test ízületi szcintigráfia, mellékpajzsmirigy vizsgálat során, tüdőszcintigráfia esetén, csontszcintigráfia során, ha az egésztest felvételen gyanús halmozást látunk, egyéb SPECT vizsgálatok, mint pl. máj fokális eltéréseinek vizsgálata.
  • I-131 izotóppal történő kezelés jó- és rosszindulatú pajzsmirigy megbetegedésekben
  • Izotópos ízületi kezelés

Kapcsolat

Kérdéseivel, észrevételeivel az alábbi elérhetőségeken fordulhat hozzánk: info@scanomed.hu

ScanoMed Budapest

NEAK finanszírozott PET-CT vizsgálatok: (+36) 1 422 3880

Magán finanszírozott PET-CT vizsgálatok: (+36) 30 639 3500

ScanoMed Debrecen

NEAK finanszírozott vizsgálatok: (+36) 52 526 020

Magán finanszírozott PET-CT vizsgálatok: (+36) 30 206 8922

SPECT-CT és izotópterápiás vizsgálatok: (+36) 30 648 1828